Deep Explorers
Nurkowanie Techniczne i Jaskiniowe
Cezary Czaro Abramowski


...być tam gdzie nie był jeszcze nikt

Thomas Canyon - galeria


Thomas Canyon czyli jeden z największych i najgłębszych kanionów w Morzu Czerwonym. Położony przy Thomas Reef czyli rafie w ciągu wysepek rafowych zwanych Tiran Islands, niedaleko egispkiego Sharm El Sheikh.
Thomas Canyon
Kanion zaczyna się na głębokość 35 metrów i jest niczym innym jak pęknięciem rafy schodzącym mniej więcej pod kątem 45 stopni do brzegów Thomas Reef. W raz z głębokością górna część kanionu zaczyna opadać do 40, 50 i na końcu prawie 60 metrów. 
Kanion
kurs Extended Range
Dno kanionu schodzi bardziej agresywnie na całej długości, osiągając na jego końcu głębokość około 90 metrów. Jak łatwo sobie policzyć, ściany w drugiej części długości kanionu mają wysokość prawie 30 metrów.....widok zapierający dech w piersiach :)
Thomas canyon
kurs trimix
Szerokość kanionu zmienia się wraz z płynięciem od kilku do kilkunastu metrów. Bez wątpienia największą jego atrakcją są łuki czyli olbrzymie głazy rafowe wciśnięte pomiędzy ściany tworząc coś na wygląd mostów, pod którymi możemy przepłynąć w zależności od uprawnień jakie posiadamy. Minimalna głębokość pierwszego łuku to 42 metry, drugiego 55 a ostatni ukrywa się przy końcu kanionu na głębokości około 80 metrów.
kursy techniczne
Thomas kanion
Thomas Canyon jest jednym z ciekawszych miejsc dla nurków technicznych wybierających się do Sharm El Sheikh lub Dahab a także dobrym poligonem ćwiczebnym na szkolenia Extended Range lub Trimix i Advanced Trimix.
technical sidemount

Zapraszam na nasz najbliższy wyjazd do Dahab 22 - 27 marca 2017. W planach mamy jeden dzień nurkowy na Thomas Canyon oraz szkolenia od Extended Range do Advanced Trimix.

Cezary Czaro Abramowski
SHARE

    Zostaw Komentarz

0 comments:

Prześlij komentarz