Deep Explorers
Nurkowanie Techniczne i Jaskiniowe
Cezary Czaro Abramowski


...być tam gdzie nie był jeszcze nikt

Wagner cave

Jaskinia Wagnera (Wagner cave) odkryta w 2002 roku przez czeskiego nurka Petra Wagnera,  ponownie odnaleziona przez polskich nurków technicznych 2005 roku, znajduje się na głębokości 125 metrów w jednym z najsłynniejszych miejsc nurkowych - The Canyon (Dahab, Egipt).


W 2015 roku ruszył wspólny projekt Cezarego Abramowskiego i Darka Cierpińskiego (TecExplorers) z misją sporządzenia dokumentacji filmowej i zdjęciowej "Zagubionej Jaskini".

Wagner cave
Jaskinia jest kontynuacją jednego pęknięcia tektonicznego zaczynającego się jako znany nurkom rekreacyjnym Canyon (14-52 m).
Canyon

W dalszej kolejności możemy spotkać często odwiedzaną przez nurków technicznych Neptun Cave (72m).
Neptun cave
Płynąc wzdłuż pęknięcia, w tej samej linii spotkamy opadający w dół kanion zwany Elizabeth Canyon.
Elizabeth canyon
Elizabeth canyon
Na głębokości 110 i 114m, w szczelinach rafowych, spoczywają od 1996 roku dwa ciała nurków stanowiące do tej pory smutną tajemnicę......


Jaskinia Wagnera jest pęknięciem, zaczynającym się jak klasyczny kanion ale w pewnym momencie zamykającym się od góry. Dno jaskini znajduje się na głębokości około 128m, sufit 120m.
Wagner cave
Wagner cave
Wagner cave
Wagner cave
Droga powrotna wiedzie wzdłuż tego samego pęknięcia, pozwalając obejrzeć jeszcze raz tą ciekawa trasę podczas pierwszych głębokich przystanków dekompresyjnych.
Wagner cave
Wagner cave
Nurkowanie na taką głębokość wymaga długiej dekompresji więc wybór wygodnego i spokojnego miejsca ma duże znaczenie, słynne siodełko przy wejściu i spore piaszczyste dno daje nam przyzwoite warunki na pozbycie sie z naszego organizmu nadmiaru helu i azotu.
Wagner cave
Mapa całego miejsca nurkowego The Canyon. W 2005 roku miejsce zostało zbadane przez nasz zespół do głębokości 152 metrów. Poniżej tej głębokości pozostałości rafy kończą się przechodząc w opadające ku głębinom piaszczyste dno.
Canyon divespot

Film z projektu TecExplorers - Jaskina WagneraZdjęcia: Cezary Abramowski/Dariusz Cierpiński
Film: Artur Pazzi

    Zostaw Komentarz

0 comments:

Prześlij komentarz