Deep Explorers
Nurkowanie Techniczne i Jaskiniowe
Cezary Czaro Abramowski


...być tam gdzie nie był jeszcze nikt

Nurkowanie techniczne - kurs Advanced Trimix relacja

Wyspa Vis słynie z pięknych wraków położonych na różnych głębokościach, które to stanowią ciekawy cel dla nurków technicznych. Agnieszka i Tomek postanowili odbyć swoje szkolenie Advanced Trimix czyli ostatni kurs w karierze nurka technicznego, w tym właśnie miejscu.


Szkolenie rozpoczęli od ćwiczeń na płytkiej wodzie, większość w "ślepej masce" czyli trening poruszania się w zerowej widoczności oraz obsługi swojego sprzętu bez używania wzroku, konfiguracji zestawu dwubutlowego typu twinset z trzema butlami bocznymi.

Advanced Trimix
Advanced Trimix

Advanced Trimix
Następnym etapem były dwa nurkowania powietrzne do głębokości 50-55 metrów na których uczyli się używać gazu podróżnego (symulacja) czyli trzeciej butli bocznej (poza dwiema standardowymi gazami dekompresyjnymi) służącej do pierwszej fazy zanurzania (użycie gazu dennego na płytkich głębokościach jest niemożliwe ze względu na niską frakcję tlenu -  trimix hipoksyczny). Na te dwa pierwsze nurkowania powietrzne wybraliśmy wraki Brioni oraz Fortunal.
Brioni
Fortunal
Fortunal
Następnym etapem szkolenia były nurkowania trimixowe na wrakach poniżej głębokości 60 metrów.
Jako pierwszy wybraliśmy wrak Lovac, niewielki kuter rybacki leżący na głębokości 78 metrów. Jednostka jest trochę mniejsza niż znany Fortunal i zachowana w gorszym stanie ale może stanowić ciekawy cel dla nurków technicznych. Bardzo przyjemną okazała się dekompresja na płytkich głębokościach w malowniczym miejscu z dużą ilością olbrzymich głazów, między którymi można sobie pływać i umilać długie minuty dekompresji.
Lovac
Lovac
Lovac
Kolejne nurkowanie trimixowe odbyło się na długo oczekiwanym przez kursantów najpiękniejszym wraku wyspy Vis czyli B-17 Latająca Forteca. B-17 jest najlepiej zachowanym na świecie (jest w całości) wrakiem tego słynnego z drugiej wojny światowej bombowca dalekiego zasięgu.
B-17
B-17
B-17 Flying Fortress
B-17 Latająca Forteca
B-17
Na ostatnie nurkowanie egzaminacyjne zostawiliśmy sobie "wisienkę na torcie" czyli niedawno odkryty i na tą chwilę drugi, wrak samolotu B-24 Liberator. Ten postanowił się ukryć w okolicach sąsiedniej do Vis wysepki Bisevo i zaległ na głębokości 90 metrów.
B-24 Liberator
B-24, Bisevo, depth 90m
B-24, Vis
Już wkrótce pełna galeria zdjęć z tego niedawno odkrytego wraku.

Gratulacje dla Agnieszki i Tomka za ukończenie szkolenia TDI Advanced Trimix.
Nurkowanie techniczne
Zapraszam na szkolenia techniczne na najpiękniejszych wrakach chorwackiej wyspy Vis

Cezary Czaro Abramowski
SHARE

    Zostaw Komentarz

0 comments:

Prześlij komentarz