Deep Explorers
Nurkowanie Techniczne i Jaskiniowe
Cezary Czaro Abramowski


...być tam gdzie nie był jeszcze nikt

Skarby z ThistlegormaJeden z najbardziej znanych wraków Morza Czerwonego - SS Thistlegorm. Transportowa jednostka  zatopiona podczas II Wojny Światowej przewożąca zaopatrzenie dla oddziałów brytyjskich toczących walki z Niemcami w Afryce Północnej.
SS Thistlegorm
Wrak odnaleziony został w latach pięćdziesiątych przez Jacques-Yves Cousteau, który jednak nie ujawnił światu pozycji zatopienia jednostki. Thistlegorm ponownie został namierzony w latach 80-tych i ostatecznie w 90-tych stał się miejscem dla nurkowań sportowych.
nurkowanie 
W dwóch ładowniach statku możemy napotkać motocykle, samochody, opony, broń, amunicje oraz obuwie i inne elementy stanowiące zaopatrzenie. Największą tajemnicą stała się ładownia trzecia, która jest pusta. Na zlecenie rządu brytyjskiego zostało coś z niej wydobyte i ukryte. Pytanie co?
nurkowanie wrakowe
nurkowanie techniczne
Legendy mówią o skarbach transportowanych przez Thistlegorma ale po co byłyby skarby wojskom przegrywającym wojnę w Afryce Połnocnej? Pewne grono historyków wysunęło ciekawa hipotezę mówiącą, iż rząd brytyjski wynajął  Jacques-Yves Cousteau do wydobycia z tej ładowni transportowanych tam ubrań ochronnych i broni chemicznej, która to była zakazana podczas II Wojny Światowej. Pozostawienie takiej tajemnicy we wraku mogłoby stanowić duże ryzyko ujawnienia i międzynarodowej kompromitacji.


Można by zapytać czym jest podparta taka hipoteza? Historycy i badacze. którzy ją wysunęli zadali sobie ciekawe pytanie. W ładowniach wraku do dnia dzisiejszego można napotkać porozrzucane obuwie wojskowe a przyglądając im się dokładnie można zobaczyć, iż są to kalosze/gumiaki. Po co w takim razie wojskom stacjonującym w Afryce Północnej kalosze? ...może jako wyposażenie oddziałów chemicznych?
Thistlegorm
Tej, jak i zapewne wielu innych tajemnic Jacques-Yves Cousteau już nigdy nie ujawni...
nurkowanie techniczne
wraki morza czerwonego
kurs advanced nitrox
kurs wrakowy
kurs trimix
thistlegorm
Advanced Nitrox kurs
Zapraszam na wyjazdy i szkolenia w Egipcie,

Cezary Czaro Abramowski
SHARE

    Zostaw Komentarz

0 comments:

Prześlij komentarz