Deep Explorers
Nurkowanie Techniczne i Jaskiniowe
Cezary Czaro Abramowski


...być tam gdzie nie był jeszcze nikt

Galeria - Projekt Infovide-Matrix Diving Exploration 2010Odkryta ponad 20 lat temu jaskinia Sabak Ha jest szczególnie ciekawa dla naukowców – ich zdaniem prawdopodobnie nigdy nie była sucha, w przeciwieństwie do innych cenotów na Jukatanie, o czym świadczy np. brak dekoracji (stalaktytów i stalagmitów). Jednak nikt nie wie, jakie warunki panują na większych głębokościach i czy ta teza jest prawdziwa.
cenot Sabak Ha

Według raportu Jukatańskiego Towarzystwa Speleologicznego, na terenie stanu Jukatan znajduje się ponad 1650 cenotów - czyli okien krasowych, w których jaskinia zapadła się otwierając na powierzchni oczko wodne. Tylko niecałe 10% zostało zbadanych przez płetwonurków.
Sabak-Ha

Sabak Ha, (co w języku Majów  znaczy “mętna woda” gdyż całą jej powierzchnię pokrywa kilkunastometrowej grubości warstwa glonów) znajduje się w centralnej części Jukatanu, z dala od utartego szlaku, 1,5 godziny drogi od Meridy, w środku meksykańskiej dżungli.
Sabak-Ha

Dostęp do niej jest bardzo trudny. Do osiągnięcia lustra wody konieczne jest opuszczenie sprzętu za pomocą lin, dlatego wyprawa będzie wymagała od całego zespołu ogromnego wysiłku zarówno kondycyjnego, jak i perfekcyjnego przygotowania technicznego.
źródło: wyprawy onet pl
Sabak-Ha
Dodaj napis
Sabak - Ha
Sabak-Ha

Sabak-Ha

Sabak-Ha

Sabak-Ha
Sabak-Ha

Sabak-Ha
Sabak-Ha
Dodaj napis

Sabak-Ha
Sabah-Ha
Sabak-Ha
Sabak-Ha
Sabak-Ha
Sabak-Ha
Zdjęcia: Konrad Dubiel, +Jacek Szymczak+
Zespół eksplorujący: + Jurek Błaszczyk +, Cezary Abramowski
Z projektu został zrealizowany film "Piwnice Diabła"-  Oficjalny trailer

Pozdrawiam,
Cezary Czaro Abramowski


SHARE

    Zostaw Komentarz

0 comments:

Prześlij komentarz