Deep Explorers
Nurkowanie Techniczne i Jaskiniowe
Cezary Czaro Abramowski


...być tam gdzie nie był jeszcze nikt

Introductory to cave - relacja z Morii


Pierwszy dzień kursu Introductory to cave czyli kopalnia Kobanya w Budapeszcie....dla nas stała się tolkienowską Morią. Miejsce to jest świetnym poligonem doświadczalnym dla zaczynających przygodę z nurkowaniem jaskiniowym.

Dwóch śmiałków postanowiło ruszyć do walki z pradawnymi demonami.... czy im się udało czy nie, o tym opowie ta historia....


Na początek nauka pracy kołowrotkiem, kładzenie poręczówki i poruszania się w jaskini przy zerowej widoczności w zespole.


Pierwsze próby za nami ale ponieważ nurkowanie jaskiniowe to wbrew pozorom nie chodzenie między drzewami więc czas ruszyć w dół, tam gdzie światła coraz mniej, gdzie półmrok staje się dniem a ciemność naszym światem....witamy w Morii.


Umiejętności zdobyte na powierzchni zabieramy do pierwszej sali, ponurej ale i pięknej, być może dawnej siedziby władców tejże kopalni. Ponieważ jest ona zalana częściowo a woda ma temperaturę 12 stopni to komnata stanowi dobre miejsce na początkowy trening i wypoczynek przed podróżą w kierunku... wiecznego mroku.Mając już wstępne umiejętności i doświadczenia musimy podjąć decyzje czy jesteśmy gotowi aby ruszyć pod nasz pierwszy strop, w korytarze prowadzące w kierunkach których nie znamy. Musimy zadać sobie pytanie czy jesteśmy już gotowi odbyć drogę powrotną w kompletnych ciemnościach, bez światła i trzymając w ręku tylko linę i kompana...


...pomimo czyhających dookoła demonów, które za wszelką cenę starają się nam to utrudnić....


...wracamy, bo wiemy, że nigdy nie możemy się poddać.


Tego samego dnia, pozytywnie zakręceni...


...i szczęśliwi...


 ...wracamy do kwater. Jutro nasza pierwsza, prawdziwa, mroczna i nieznana nam jaskinia......Molnar Janos.


Witamy w Molnar Janos......pierwsze skrzyżowania, pierwsze wybory dróg na rozstajach, demony czyhające na każdym kroku które podążyły za nami z Morii.......gasnące nagle światła, psujące się maski wymagające ciągłej zmiany.


A co się stanie gdy zgubimy naszą linę czyli drogę powrotną do domu?
Chcecie wiedzieć jak sobie radzić w pięknych ale i mrocznych korytarzach? Chcecie zobaczyć to co jest dane niewielu nurkom, odkryć piękno wiecznych ciemności i podziemne tajemnice? Chcecie zmierzyć się z demonami Morii?

...zapraszam na szkolenia jaskiniowe.

Cezary Czaro Abramowski
SHARE

    Zostaw Komentarz

0 comments:

Prześlij komentarz