Deep Explorers
Nurkowanie Techniczne i Jaskiniowe
Cezary Czaro Abramowski


...być tam gdzie nie był jeszcze nikt

Ciekawe miejsca nurkowe - cieśnina Saltstraumen


W swojej karierze nurkowej miałem okazję odwiedzić różne miejsca na świecie, ale takiego jeszcze nie :)
Miejsce, w którym planuje się dosłownie minutę wejścia i wyjścia z wody. Tym miejscem jest nurkowisko, które na światowej liście uznawane jest za nurkowe „ must see”.
saltstraumen
Cieśnina Saltstraumen, położona w północnej Norwegii, niedaleko miasta Bodo (okolice słynnych Lofotów). Słynie z ponad dwumetrówych dziennych pływów, które tworzą olbrzymi prąd, którego zmiana kierunku o 180st odbywa się w ciągu kilku minut.


Nurkowanie wygląda w ten sposób, iż wchodzi się do wody w zatoczce w konkretnej minucie, aby po ponad 20 minutach dotrzeć do określonego miejsca. Tam, na głębokości 25-30 metrów czeka się na zmianę prądu, która poprzedzona jest krótką strefą ciszy i następnie wraca się z prądem około 20 minut. Płetwami ruszamy tylko w celu ustawienia pozycji ciała, najciekawiej płynie się bokiem obserwując przepiękne ściany tętniące podwodnym życiem. Całość nurkowania wynosi 50 minut. 

cieśnina saltstraumen
Dodatkowym atutem tego miejsca jest, iż podwodna kolorystyka i życie bez problemu zawstydziło by egipskie rafy. Duże ilości Zębaczy, Halibutów, Flądr oraz dla sympatyków makro fotografii - przepiękne i kolorowe ślimaki nagoskrzelne.
cezary abramowski
Najlepszą porą na odwiedzenia Saltstraumen jest jesień, kiedy widoczność może sięgać ponad 30-40 metry. Obecnie, czyli w okresie wiosennym (zakwitanie wody) można liczyć tylko na.....10-15 metrów :)
Polecam, należy dodać do listy "Trzeba tam zanurać" :)Podziękowania dla Andrzeja za organizacje wyjazdu i nurkowań a dla moich kursantów Marcina i Piotra, za wspaniałe towarzystwo :)


SHARE

    Zostaw Komentarz

0 comments:

Prześlij komentarz