Deep Explorers
Nurkowanie Techniczne i Jaskiniowe
Cezary Czaro Abramowski


...być tam gdzie nie był jeszcze nikt

TDI Trimix na wraku Haven - fotorelacja cz. 1


Tankowiec Amoco Milford Haven miał 334 metry długości, 51 szerokości, zanurzenie 20 metrów i nośność 230 tysięcy ton. Zatonął 14 kwietnia 1991 roku pomiędzy Arenzano a Varazze na wybrzeżu Liguryjskim. Był wówczas zakotwiczony na redzie genueńskiego portu 7 mil od wybrzeża z ładunkiem miliona beczek z ropą naftową, które ważyły 144 tysiące ton, na pokładzie. Podczas rutynowego przelewania ropy z bocznych zbiorników do środkowych nastąpiła eksplozja, która była skutkiem uszkodzenia pompy. Statek stanął w ogniu, pożarowi towarzyszyły kolejne wybuchy, a do morza rozlały się 40 000 ton ropy. Haven stracił swój 45 metrowy dziób, który poszedł na dno. Przez trzy dni starano się uniknąć katastrofy biologicznej stosując specjalne bariery. Udało się przetransportować statek na odległość 1,5 mili od brzegu dzięki holownikom. 14 kwietnia w porannych godzinach zatonął 
źródło: DiversGuide.eu

Haven jest największym dostępnym dla nurków wrakiem na świecie o długości 283m (część dziobowa leży w odległości około pół kilometra od reszty wraku). My mieliśmy okazję odbyć tam szkolenia TDI Extended Range i Trimix Diver.
kurs advanced trimix
Ze względu na poziomy głębokości (34-82m) i jego rozmiar, wrak jest dostępny tylko dla nurków technicznych (minimalny poziom Advanced Nitrox oraz doświadczenie w nurkowaniu w zestawach dwubutlowych typu twinest/sidemount lub CCR).
wreck haven

advanced nitrox cena
kurs sidemount
kurs advanced trimix
trimix diver cena
nurkowanie techniczne

Zapraszam na wyjazdy i szkolenia nurkowania technicznego, między innymi na tym pięknym i olbrzymim wraku.
Terminy wyjazdów znajdziecie w naszym Kalendarzu

Cezary Czaro Abramowski
SHARE

    Zostaw Komentarz

0 comments:

Prześlij komentarz