Deep Explorers
Nurkowanie Techniczne i Jaskiniowe
Cezary Czaro Abramowski


...być tam gdzie nie był jeszcze nikt

Nurkowanie techniczne - wraki Vis - galeria


Chorwacka wyspa Vis, pod względem nurkowym, słynie przede wszystkim z kilkunastu wraków położonych na głębokościach 40-70m. Ze względu na głębokość, nurkowania na tych wrakach są dekompresyjne czyli dedykowane dla nurków technicznych.

Fortunal - chorwacki drewniany kuter rybacki, leżący na głębokości 45 - 55 metrów u brzegów wyspy Vis. Kuter zatonął w 1983 (??) roku w wyniku zderzenia ze skałami.

wrak Fortunal
wrak fortunal
kursy nurkowania technicznego
wrak fortunal
wreck fortunal
kurs advanced nitrox
Brioni - włoski statek parowy został wybudowany w Monfalcone w 1909 r. Był jednostka o przeznaczeniu pasażersko-towarowym. W czasie I wojny światowej pływał w Marynarce Wojennej jako parowiec towarowy gdzie po raz pierwszy (w 1917 r.) osiadł na mieliźnie na wyspie Galun niedaleko wyspy Krk. Parowiec zatonął 2 lutego 1930 roku na odcinku Split-Vis podczas sztormu, wskutek złej widoczności i silnych opadów deszczu, uderzając w skały przylądka Jezera na wyspie Ravnik. Zgodnie z dokumentacją przewoził tytoń i wino.

Brioni wrak
Typ: pasażersko-towarowy statek parowy
Przynależność statku: Włochy
Data zatonięcia: 02.02.1930
Przyczyna: błąd w nawigacji - zderzenie ze skałą.
Wymiary Długość: 68,63 m, szerokość: 9,5 m.
Wrak spoczywa na głębokości 45  (rufa) - 65m (dziób).

technical sidemount
wrak brioni
kurs trimix
kurs deco procedury
wreck brioni
kurs extended range

Consolidated B-24 Liberator - spoczywający niedaleko chorwackiej wyspy Vis na głębokości 42m (część ogona 50m) amerykański ciężki samolot bombowy i patrolowy dalekiego zasięgu....ten między innymi zrzucał zaopatrzenie dla Powstania Warszawskiego. 

B-24 samolot
Samolot należał do 765 eskadry 461 grupy bombowej i swoją ostatnią misję wykonał nad Polską 17 grudnia 1944 roku. Na podstawie daty produkcji wiadomo, że był to ostatni Liberator wyprodukowany przez fabrykę Tulsa w Oklahomie.

kurs advanced nitrox
b-24 heavy bomber
b-24 vis
wraki vis
wreck b-24 vis
b-24

Boeing B-17 Flying Fortress - ciężki samolot bombowy był dolnopłatem z usterzeniem klasycznym, konstrukcja metalowa, podwozie jednogoleniowe, chowane w locie. Napęd stanowiły cztery silniki gwiazdowe, śmigła trójłopatowe metalowe, przestawialne. W przedniej części kadłuba stanowisko bombardiera, nawigatora i strzelca pokładowego, za nim kabina pilotów, w środkowej części komora bombowa i stanowisko radiooperatora. W osobnych stanowiskach kolejni strzelcy pokładowi.

Maksymalna głębokość na wraku 72 metry. Wrak jest najlepiej zachowanym B-17 na świecie.

B 17 Latające Forteca
Konstrukcja - czterosilnikowy średniopłat o konstrukcji całkowicie metalowej
Załoga - 10
Rozpiętość - 31,62 m
Długość - 22,66 m
Wysokość - 5,79 m

wrak b17
wreck b-17
b17 wreck
wrak b-17
kurs trimix
kurs advenced trimix
kurs sidemount
kursy tdi
kurs trimix
wreck B-17 flying fortress

Ursus - był uzbrojonym holownikiem, który przypłynął z Zadaru 13 stycznia 1940 roku, holując barkę opancerzoną w drodze do Albanii. Holownik został ostrzelany przez brytyjską łódź podwodną. Na pokładzie wybuchł pożar. W tym czasie załoga barki otworzyła ogień w kierunku okrętu brytyjskiego. Wskutek pożaru URSUS zatonął. Spoczywa na głębokości 45 do 63 metrów.

wrak ursus
wrak Ursus
wreck ursus vis
wrak ursus vis
kursy sidemount
kurs trimix
wrak ursus

Zapraszam na nurkowania i szkolenia techniczne na wrakach chorwackiej wyspy Vis.


Cezary Czaro Abramowski
SHARE

    Zostaw Komentarz

0 comments:

Prześlij komentarz