Deep Explorers
Nurkowanie Techniczne i Jaskiniowe
Cezary Czaro Abramowski


...być tam gdzie nie był jeszcze nikt

Wrak SS Thistlegorm

SS Thistlegorm – brytyjski statek handlowy zbudowany w 1940 roku. Miał 126 m długości i 17,5 m szerokości. Wrak spoczywa na dnie Morza Czerwonego na terenie Shaab Ali w Zatoce Sueskiej na wodach egipskich pomiędzy Szarm el-Szejk a At-Tur na Półwyspie Synaj.


W czasie II wojny światowej został wcielony do marynarki wojennej. W październiku 1941 r. opłynął Afrykę i wpłynął na Morze Czerwone. Załadowany zapasami przeznaczonymi dla Piątej Armii Brytyjskiej stacjonującej w Aleksandrii w Północnej Afryce. Thistlegorm zakotwiczył na morzu przed wpłynięciem do Kanału Sueskiego. Rzucił kotwicę przy głębokości ok. 30 m w okolicy rafy koralowej Shaab Ali, 5 mil od brzegu Półwyspu Synaj. Rankiem 6 października zaatakowały go dwa niemieckie bombowce lecące z bazy na Krecie. 
SS Thistlegorm
 Cztery bomby uderzyły w skład amunicji, rozsadzając pokład. Statek stanął w pionie i poszedł na dno. Wrak został odkryty przez Jacques-Yves Cousteau w latach 50. XX w. Jednak dopiero na początku lat 90. XX w. został ponownie „odkryty”, tym razem dla nurkowania rekreacyjnego. Od tego czasu stał się kultowym miejscem dla nurków z całego świata, jako jeden z najlepszych wraków do nurkowania. 
SS Thistlegorm
SS Thistlegorm

Statek pozostawia w pełni dostępną ładownię wraz z ładunkiem (ciężarówki, motory, skrzydła samolotów, silniki, pociągi, amunicja, pojazdy opancerzone, inne uzbrojenie, transportery, motorowery BSA, jeepy, tracki, stosy karabinów, sprzęt radiowy, amunicja, zapas obuwia Wellington). Wrak jest wystawiony na silne działanie prądów pływowych, które czasami nie pozwalają na nurkowanie. Warunki i głębokość zanurzenia jakie jest potrzebne czynią ten wrak dostępny jedynie dla nurków z doświadczeniem.
Źródło: Wikipedia
Deep Explorers

SS Thistlegorm
SS Thistlegorm
SS Thistlegorm
SS Thistlegorm
W odległości kilkudziesięciu metrów od wraku spoczywa lokomotywa odrzucona siłą wybuchu bomby, która trafiła w statek.

Locomotive - SS Thistlegorm
SS Thistlegorm
Locomotive - SS Thistlegorm
Deep Explorers
Thistlegorm
Thistlegorm
SS Thitlegorm
SS Thistlegorm

Zapraszam na wrakowe safari techniczne.

Cezary Czaro Abramowski
SHARE

    Zostaw Komentarz

2 comments:

  1. Pragnę dodać, że Thistlegorm to pomimo prądów plywowych to nie Zawrat w Tatrach który lubi zawracać jak się jest juz prawie u szczytu, w wyniku zmieniających się warunków pogodowych. A prądy jak się je pozna mogą być także wspaniale i nie zawsze trzeba od nich uciekać. Pozdrawiam Basia Przyluska

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak tam nurkowałem, to w okolicach wraku było około 100 nurkó. Prawdziwa masakra. Ale wrak robi wrażenie.

    OdpowiedzUsuń